Første dag – formiddag (NTI)

8:15 – 9:00 Præsentation samt opfølgning fra sidste vejlederkonference af Maren-Louise

9:00 – 9:15 Præsentation af programmet af Maren-Louise

9:15 – 9:45 Præsentation af NTI og dets fremtid Christine Tønnesen

Pause

10:00 – 10:30 Præsentation af Studenterrådgivningen Anja Strunz & Lars Husted

10:30 – 11: 00 Præsentation af Uddannelsesafdeling Ane-Karina Poulsen

11:00 – 11:15 Pause

11:15 – 12:00 Præsentation af centrets nye hjemmeside Jens Andersen

 

12:00 -12:45 Frokost

 

Første dag – eftermiddag (Data)

12:45 – 13:00 Refleksion

13:00 – 13:30 Uddannelsesreform af Poul Klitgaard (film)

13:30 – 14:00 Sunngu og dens fremtid af Janus Chemnitz Kleist

Pause

14:15 – 14:45 Frafald på GUX  – rapport af Naja Sano (film)

14:45 – 15:15 Seneste nyt om Forskning indenfor vejledning (film)

15.15 – 15.45 Statistik om Vejledning og Studerende (Grønlands Statistik)

15:45 – 16:00 Evaluering af dagen

 

18:00 fælles aftensmad

Aftenstema: aftentur til Sermermiut (busserne afgår kl. 19)

Anden dag – formiddag (Vejledning & Uddannelse i Grønland)

8:15 – 8:30 Opsamling fra dagen i går

8:30 – 9:00

9:00 – 9:30 Vejledning i folkeskoler af Otto Albrectsen

Pause

9:45 – 10:15 Efterskole-Camp (ES-Camp) Kattie E. Motzfeldt

10:15 – 10:30 GUX af Lotte Kjær & eGUX Jesper V. Nielsen (Video)

10:30 – 10:45 GUX-S Else Poulsen

Pause

10:55 – 11:25 Vejledning og Motivations-forløb Karen Olsen Hansen

11:25 – 11:55 Uddannelsesforvaltning af Mia Heilmann & Janus Chemnitz Kleist

11:55 – 12:25 Kollegieadministration af Vivian Schmidt

12:25 – 13:05 Frokost

 

Anden dag – eftermiddag (Værktøjer i Vejledning)

12:45 – 13:00 Refleksioner

13:00 – 13:30 DGH Helle H. Rosing og Anne O. Clausen

13:30 – 14:00 AFS Carsten Overby og Lisbet Petersen

14:00 – 14:30 Majoriaq og dens fremtid af Lona Lynge

14:30 – 14:45 Pause

14:45 – 15:15 IT-reg, af Bodil H. Jensen

15:15- 15:45 Turisme-uddannelser i Campus Kujalleq Rie Oldenburg (Video)

15:45 – 16:00 Evaluering af dagen

18:00 fælles aftensmad

Tredje dag – formiddag og eftermiddag Workshops – fremtidens vejledning

8:15 – 8:30 opsamling fra dagen i går.

8:30 – 8:45 præsentation af workshop og opdeling i grupper.

8:45 – 9:45 forberedelse til workshop i grupperne

9:45 – 10:00 pause

10:00 – 10:45 workshop

  • Studenterrådgivning / Lars Husted & resten af gruppen
  • Startpakke til vejleder & Udvikling af vejledningsværktøjer / Jens Andersen / Ane-Karina
  • Overgangsvejledning & Karrierevejledning / Bodil H. Jensen / Karen Ramsøe
  • Videregående Uddannelse i DK / De Grønlandske huse
  • AFS & Efterskoler / Carsten og Lisbet / Kattie

 

10:45 – 12:00 brainstorm og forberedelse af fremlæggelse af grupperne

13:00 fremlæggelse fra grupperne.

14:00 – 14:15 Pause

14:15 – 15:15 fremlæggelse fra grupperne

15:15 – 15:30 opsamling

15:30- 16:00 evaluering af vejlederkonferencen 2018

 

18:00 Galla middag (der bliver taget et fællesbillede inden vi går til bords – formentlig på rygebalkonen)